Öngörülemeyen zamanlara hazır olmak için 5 adım


COVID-19, iş dünyasının geleceği üzerinde silinmez bir etkiye sahip olacağına kesin diye bakılıyor. Sosyal uzaklaşma ve evde kalma emirleri uzaktan çalışanlarda görülmemiş bir artışa yol açarak daha fazla dijital teknolojinin benimsenmesi için beklenmedik bir katalizör yarattı.


McKinsey son zamanlarda koronavirüsle savaşta beş aşama tespit etti:


Çözüm geliştirme: Çalışanlarınızı, müşterilerinizi ve iş ortaklarınızı etkileyen sorunların üstesinden gelin.

Esneklik: Kapanış döneminde yakın dönem nakit yönetimi sorunlarını ve daha büyük esneklik sorunlarını ele alın.

Normale dönüş: Kısıtlamalar kaldırıldığında eski ölçeğe hızla geri dönmek için bir plan oluşturun.

Yeniden canlandırma: Yeni normalin neye benzeyebileceğini düşünün.

Reform: Düzenlemelerin ve pazarların nasıl değişebileceğini düşünün.

Robot İşgücü olarak, benzer bir zihniyete sahibiz ve mevcut zorluklarla başa çıkmanın önemine inanırken, şirketimizi gelecekte başarı için konumlandırıyoruz. En önemli unsurlardan birinin dijital teknoloji olduğuna inanıyoruz.

İşletmenizi daha önce görülmemiş zamanlara uyumlu olması için beş yaklaşım öneriliyor.


1. Önce insan

COVID-19'un çalışanlarınız, müşterileriniz ve iş ortaklarınız üzerindeki etkisini bilin. Uzaktan çalışmaya geçiş zor olabilir ve herkesin nasıl üretken kalacağını yeniden düşünmesi gerekecektir. Bu nedenle işletmelerin sanal yeteneklerini genişletmeleri kritik öneme sahiptir. Sanal çalışanları daha iyi destekleyen, gerekli iletişim, işbirliği ve üretkenlik araçlarını sağlayan ve tekrarlayan görevleri otomatikleştiren teknolojiye erişim, moralinizi geliştirirken ekiplerinizin odaklanmasını ve çalışmasını sağlayacaktır. Gartner, CIO'ların uzaktan çalışma teknolojisinin güvenliğine öncelik vermesini ve işbirliği uygulamalarına ve belge paylaşımına erişimi genişletmesini önerir. Bununla birlikte, önemli ölçüde zaman ve enerji tüketebilen düşük değerli tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek için dijital işçileri yerleştirmek için de fırsat vardır. İnsan muhakemesi ve düşünce gerektiren yüksek değerli çalışmalara odaklanmak için daha fazla zamanla, çalışanlar daha katılımlı ve verimli olacaktır.


2. Operasyonel aksaklıklarla mücadele

Birçok işletme, aynı fiziksel konumdaki kağıt belgeleri işleyen daha az kişiyle operasyonel verimliliği sürdürmeyi zor buluyor. Tüm bu kağıtların işlenmesini dijitalleştirmek ve düzenlemek için bilişsel yakalama ve akıllı otomasyon kullanın. Hepsi olmasa da birçoğu arka ofis süreçleri - yeni müşteri, satıcı ve iş ortağı katılımı, fatura işleme ve hesapların ödenmesi otomasyonu ve diğerleri dahil olmak üzere ideal adaylardır.


3. Yeni “normal” e hazırlanın

Bugün - ve ileriye dönük olarak - çalışanlar ve müşteriler, satıcılar, ortaklar ve diğer bileşenler genellikle işletmenizle sanal ve dijital bir şekilde etkileşim kurmayı tercih ederler. İnsanlar daha rahat ve işletmeler bu yaklaşımların verimliliğini fark ettikçe, bu yetenekleri kullanmaya devam edeceklerdir. Dijital teknolojiler ve akıllı otomasyon kullanımlarını genişleten işletmeler artık uzun vadeli yeni “normal” için daha iyi hazırlanacaktır.


4. Dayanıklılığı sağlayın

Kuruluşunuzun gelecekteki olası kesintiler için ne kadar hazır olduğunu değerlendirin. Robot İşgücünün birincil yararı, bozulmaya karşı esnek olmasıdır. COVID-19 sonrası dünyada gelişmesi muhtemel şirketlerin, insan ve dijital işgücünü sorunsuz bir şekilde entegre edebilecekleri ve her ikisini de etkili bir şekilde yönetebilecekleri şirketler olacağına inanıyoruz. En yeni akıllı otomasyon teknolojisi, her ikisini de düzenlerken, yönetirken ve ölçeklendirirken kesintisiz işbirliği sağlayacaktır.


5. İşortakları ile çalışma

Teknoloji çözümü sağlayıcıları ve danışmanları ile işbirliği yapmak, dijital dönüşüm geçişini kolaylaştırabilir ve sonuçları yükseltebilir.