Robotik Süreç Otomasyonunda Başarıya Giden 7 Yol


Ortada robotik süreç otomasyonunun iş dünyamızı kökten değiştirebilmesiyle ilgili bütün bu konuşmalar varken, şirketler kendilerini RSO’nun onlar için uygun olup olmadığı ve nasıl çalışacağını öğrenmekle alakalı kendilerini baskı altında hissediyorlar.

Farklı büyüklükteki organizasyonlar, çalışanlarını müsait hale getirip inovasyon ve müşteri hizmetlerine yoğunlaşmaları umuduyla, rutin süreçleri daha hızlı ve daha az maliyetle tamamlamak için RSO’ya yatırım yapıyorlar.

RSO Etkileri

RSO’ya yatırım yapmak için acele eden, bankacılıktan üretime dek uzanan endüstrilerin listesi uzun. Bankalar, daha basit işlem süreçleri, çizgisel ticari anlaşmalar ve net varlık değer hesaplamaları sayesinde daha iyi ve daha hızlı müşteri hizmetleri sağlarken masrafları azaltıyorlar. Diğer taraftan, üreticiler envanter dönüşleri için kalite izleme süreci gibi aplikasyonlarını RSO’ya bırakmış durumdalar.

RSO’nun güvencesine yatırım yapmayı düşünen organizasyonların sayısı artarken, daha önce bu teknolojiyle deneyimi olanlardan ders alıp üzerlerine ekleyebilirler. İşte, organizasyonunuzun RSO yolculuğuna başlaması için en güvenli 7 yol.

1 - Acele Etmeyin

Süreç otomasyonu heyecanlıdır ve bazı şirketleri düşünmeksizin değiştirebildikleri kadar süreci değiştirmeye iter. Yeni teknolojiyi bu şekilde tanıtmak, ürünlerin ve verinin akışını bozabilir ve bu da iş ve tedarik zincirinde kesintilere neden olup iş gücünde rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

Bunun yerine, hangi süreçlerin otomasyondan daha çok verim alacağını dikkatlice analiz etmeli ve bu süreçlerin sorunsuz bir şekilde çalıştığından ve anlaşılmış olduğundan emin olmalısınız.

2 - Hızlı Kazançlar Bulun

Bir an önce RSO akımına katılmak ve bu teknolojiyi en zorlu, en hata yapılmaya meyilli süreçlerde kullanmak çekici gelebilir. Ancak, ufak adımlarla başlamak daha iyidir. Bu, takımınızın müşteri hizmetlerini ve nakliyeyi riske atmadan, yeni teknoloji ve metodolojiye alışmasına izin verir. Daha sıkıntı verici süreçleri, daha sonra, organizasyonunuz RSO sistemleri ile ilgili güvence sahibi olunca halledebilirsiniz.

3 - Basit Başlayın

RSO teknolojisiyle çalışmaya başlarken, atmanız gerekecek ilk adımlardan biri mevcut adımları ve bilgi akışını anlamak için şu an ki süreçlerin haritasını çıkarmaktır. Basit bir süreçten başlayın ve tipik, rutin akışın üstesinden gelmek için otomasyonu planlayın. Takımınız otomasyona alıştıkça, daha karmaşık kurallar dahil edebilirsiniz ama başlangıçta süreci basit tutun.

4 - Herkesi Ortak Noktada Buluşturun

RSO organizasyonunuzun iş süreçleri ve altyapısı için büyük değişiklik demek olabilir. Tabii ki, IT takımının teknolojiyi öğrenmesi gerekir. Ancak bu öğrenme, departman yöneticilerini ve çalışanları da kapsamalıdır. Yeterli eğitim için zaman ve maliyet bütçesi yaptığınızdan emin olun ve bu dijital değişim yolculuğunda bu hayati kısmı aceleye getirmeyin ya da atlamayın.

5 - Güncellemeleri Sık Sık Paylaşın

RSO sitemleri çalışmaya başladığında, insanlar doğal olarak bunun onlar için ne anlama geldiğini bilmek isteyecektir. Olacak değişimler ile ilgili konuşun ve insanlara gelecek rollerini anlamalarında yardımcı olun. Çoğu çalışan, robot teknolojisi rutin görevleri ele aldığında, işlerini daha ilginç ve tatmin edici buluyor. Diğerleri, becerilerini geliştirmeleri gerektiğini fark edebilir. Takımınıza değişikliklerde ki yerlerini anlamalarına yardım edin ve projeler ilerledikçe yaşanan başarılar ve başarısızlıklardan haberdar olmalarını sağlayın.

6 - Planlamanızı Öncelikli Hale Getirin

Amaçlarınızı tanımlamadan, kritik aşamaları belirlemeden ve başarıları belgelemeden RSO’nun içine atlamaktan kaçının. RSO’ya geçişi kritik bir iş girişimi olarak görün ve yeni bir ürünü resmi bir proje olarak tanıtıyormuş gibi yaklaşın.

7 - Bot’larınıza Göz Kulak Olun

İş grupları, Bot’lar kadar -ve Bot’lardan daha fazlasını- bilmelidir. Bir süreç platformu, organizasyonların otomatik süreçleri yakalamasına, arşivlemesine ve güncellemesine yardımcı olur. Bu sayede tüm departmanlar tarafından her zaman ve her yerden kolayca ulaşılabilirler. Eğer otomasyon başarısız olursa, departmanların otomatik süreçlerinin büyük resmini görmesi çabuk toparlama açısından daha olasıdır. Çalışanlarınızı Bot’lara süreçler oluşturmaları için cesaretlendirirseniz, değişimi kabullenmeleri ve yerlerini güvenceye almaları konusunda kendilerini müşterek hissederler.

#robotiksüreçotomasyonu #bankacılık #başlangıç