Uzaktan çalışan ekipler nasıl hem verimli hem de motive olacaklar?


İşverenler, resmi makamlara uymak ve çalışanlarının güvenliğini sağlamak için evden çalışma modellerine geçerken, şirketler ve çalışanlar yeni bir normale uyum sağlıyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre, bir yıl önce, 26 milyondan fazla Amerikalı ya da iş gücünün yaklaşık %16'sı, zamanlarının en azından bir kısmını uzaktan çalışarak geçirdi. Bu, beş yıl önce% 44'lük bir artışı temsil etse de, bugün bu sayı belirgin şekilde daha yüksek. Uzmanlar, kriz bitmeden 75 milyondan fazla ABD çalışanının evden çalışacağını tahmin ediyorlar.


COVID-19, çalışma dünyasını silinmez bir şekilde değiştirdi ve bunun işgücü üzerindeki etkileri, toplumların ve ekonomilerin virüsün etkisinden geri çekilmesinden sonra uzun sürecek gibi görünüyor. Küresel pandeminin “insanların çalışma biçiminde temel, kalıcı bir değişime” yol açması bekleniyor.


Evde çalışma ile ilk defa karşı karşıya kalanlar, örneğin evcil hayvanlar veya evdeki çocuklar gibi daha sık dikkat dağıtan unsurlarla karşılaşırlar ve genellikle ekip üyeleri ve yöneticilerle daha az iletişim kurarlar. Düzgün yönetilmezse, KPI'lar daki performansları düşüş gösterebilir.


Dört kilit alana odaklanan iletişim merkezi (CC) ve arka ofis (BO) liderleri, daha mutlu ve yüksek performanslı bir işgücü için performans ve üretkenlik hedeflerini daha etkili bir şekilde belirleyebilir, yönetebilir ve ölçebilir.


Net hedefler belirleyin


The ability to help people understand the expectations of them and make progress toward their goals becomes even more important with work-from-home employees.


İnsanlara onlardan beklenenleri ve hedefleri net bir şekilde belirtebilmek evden çalışanlar için daha da önemli oluyor. Evden ilk kez çalışan çalışanları denetleyen yöneticiler için sadece üretkenliği ölçmekle kalmayıp aynı zamanda yönetmeyi de gerektirir. Çalışanların üretken ve üretken olmayan uygulamalarda harcadıkları zamana ilişkin içgörü ile, çalışanlara KPI larına ve diğer çalışanlara göre nasıl performans gösterdiklerini gösteren gösterge panoları, yöneticilerle ortaklaşa hedefler belirleyebilir ve çalışanları kendilerini sürekli olarak geliştirebilir.Olumlu geribildirim ile bu hedeflere koçluk yapın


Mevcut uzaktan iş yapma şekli ile, yüz yüze görüşmeler ve aniden yapılan toplantılar sona erdi. Kişi müşteri ilişkileri(CC) veya arka ofiste (BO) çalışsa bile, bireyi hedefleyen geri bildirim vermek zor olabilir.

Birçok kuruluşta bunun nedeni çalışanların performansıyla ilgili içgörü eksikliğidir. Belirli bir çalışan için iyileştirme alanlarını vurgulayan veriler olmadan, geliştirme fırsatlarını kişiselleştirmek zordur.


Performans anlayışı, yöneticilerin koç gibi davranmasını sağlar. Kimin koçluk yapması gerektiğini - ve onlara neyin koçluk edileceğini bilmek - yöneticileri bilgiyi takip etmek ve veriyi anlamayı denemek için zaman harcama ihtiyacından kurtarır.


Koçluk takibi


Şu anda bir koçluk oturumu ne kadar iyi görünse de, davranışsal değişikliğe yol açmadıkça bu bir başarı değildir. Sürekli iyileştirmeyi sağlamak için yöneticilerin verdikleri koçluğu takip etmeleri gerekir; bu, ilerlemeyi ölçen ve hem yöneticilere hem de çalışanlara neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda yol gösteren bir sistem gerektirir.


Harvard Business Review'a göre, koçlar bireysel bir oturumun veya koçluk programının bir parçası olarak verdikleri geri bildirimlerin birkaç temel adımda etkili olmasını sağlayabilir:


Not almak. Her koçluk oturumunun sonunda, yöneticiler temsilcilerin nasıl ilerlediğine dair düşüncelerini ve duygularını yazmalıdır. Çeşitli araçlar ve şablonlar bu süreci daha objektif ve standart hale getirebilir.


Anlaşmaların takibi. Yöneticiler yazılı sözleşmeleri gözden geçirmeli ve herhangi bir destek uzmanının istediği şekilde teslim ettiklerinden emin olmalıdır. Zoom ve Microsoft Teams gibi uzaktan çalışan araçlar aracılığıyla olsa bile, açık kapı politikasına sahip olun.


Koçluğun etkinliğini değerlendirmek. Trendleri tanımlayabilen ve bireysel koçluk oturumlarının ve koçluk programlarının etkisini ölçebilen teknik araçlara ek olarak, yöneticiler kendilerine ekipte her bir kişinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadıklarını ve takımlarının daha başarılı olmasına yardımcı olup olmadıklarını sorabilirler.

Son olarak, uzaktan çalışan performansını izlemek için en iyi uygulamaları gözlemleyin.